Rubriky
Hardware

Srovnání čipů M1 vs. M1 Pro

Nevíte si rády s výběrem nového Macu? Podívejte se na mé krátké srovnání, které vychází z praktických zkušeností.

Apple aktuálně nabízí 3 čipy, které lze s novým Macem objednat. Základní M1, M1 Pro a M1 Max v různých variantách. Nejvíce mě zajímal rozdíl mezi základním M1 s 16 GB RAM a nejnižší konfigurací M1 Pro.

M1

Z mé zkušenosti tento procesor musí vyhovovat naprosté většině uživatelů – i těm náročnějším. Pracoval jsem na něm téměř rok shodou okolností na největším projektu, který jsem kdy dělal. Byl to dokument se záběry ve 4K 422 10-bit 25 až 100 fps v XAVC-S natočeno na Sony FX3.

Střih byl svižný bez dlouhého čekání a zasekávání. Jediný případ, kdy se často objevovalo barevné kolečko, bylo při práci se zpomalováním u 100 fps záběrů.

M1 Pro

Testy při renderech ukázali nárůst výkonu přibližně o 30%. Největší rozdíl byl však v grafickém výkonu. Zde M1 Pro drtivě porazila základní variantu čipu. Pokud tedy pracujete s náročnější grafikou (3D, animace, color grading) mohu rozhodně doporučit M1 Pro.

RAM

Pozor na velikost paměti ve střihu. U menších projektů i 8 GB bude dostačovat. Pokud však pracujete s velkým množstvím dat (stovky záběrů) zde 16 GB nebo dokonce 32 GB budou velmi nápomocné. Osobně pokud bych měl připlatit za M1 Pro nebo Max, radši bych zvolil nižší konfiguraci čipu a sáhl po 32 GB RAM.

Více informací a postřehů se dozvíte ve videu.

Ke správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Prohlížením webu s jejich používáním souhlasíte.