Rubriky
Návody Tipy a triky

Práce s HDR ve Final Cutu

Natočili jste videa novým iPhonem, ale ve Final Cutu vidíte jen přepálený obraz? Chcete uložit videa v HDR, ale výsledek stále není 100%? V tomto článku ukážeme 3 nejčastější metody, jak správně pracovat v HDR.

Co je HDR?

Ve zkratce je to specifické zobrazení barev a jasů obrazu. Běžně pracujeme s takzvaným standardním dynamickým rozsahem (SDR), který mohou správně zobrazovat všechny displeje a zařízení, které znáte. HDR pak stojí pro vysoký dynamický rozsah, který je barevně i jasem výrazně větší než SDR. Rozdíl je to opravdu obrovský, proto je potřeba pro správné zobrazení HDR specifických displejů, monitorů nebo TV.

Abychom mohli pracovat v HDR, potřebujeme tak natočit už náš video materiál. Typicky je potřeba v kameře nastavit obrazový profil HLG, případně na telefonech zapnout funkci HDR. Konkrétně iPhone využívá standard Dolby Vision.

Jak s HDR pracovat?

Existují 2 základní metody, jak správně pracovat s HDR videem. Musíme se rozhodnout, zda chceme pouze využít data natočená v HDR a výsledek exportovat v běžném SDR nebo zda i výsledné video bude v HDR.

1. Převod do SDR

Pokud jsme se rozhodli pracovat s HDR daty pouze jako se zdrojem a exportovat do SDR, je nutné zdrojová data v časové ose správně převézt. Slouží k tomu nástroj HDR Tools, který naleznete v efektech.

Efekt HDR Tools pro správný převod.

V nastavení nástroje použijte HLG to Rec. 709 SDR případně HDR to Rec. 709 SDR. HLG funguje nejlépe pro videa z iPhone v Dolby Vision. HDR často používáme na převod z jiných kamer, avšak není to psané pravidlo. Převod přes HDR Tools oficiálně doporučuje Apple.

Existuje ještě druhá rychlejší metoda převodu, kdy v Inspectoru, v zobrazení Settings ručně přepíšeme barevný prostor. Tento převod lze snadno hromadně uplatnit na všechna videa i v Browseru. Stačí v záložce Color Space Override zvolit Rec. 709.

Převod přes Inspector a záložku Color Space Override.

Při použití této metody, nemáme při barevných úpravách tak velký prostor pro korekci ,jako u nástroje HDR Tools. Používáme pokud je potřeba video zpracovat co nejrychleji.

2. Práce v HDR

Druhou možností je pracovat a exportovat v HDR. Tímto nám odpadá jakékoliv převádění, avšak potřebujeme displej, který umí HDR správně zobrazit a vhodně nastavit Knihovnu i Projekt.

Knihovna musí být nastavena do zobrazení Wide Gamut HDR a nastavení barev projektu na Wide Gamut HDR – HLG Rec. 2020. Tím to zajistíme, že všechny fáze postprodukce pracují s HDR daty i při finálním exportu videa.

Při exportu doporučujeme použít záložku Apple Devices a v kolonce kodeku zvolit HEVC 10-bit (HLG with Dolby Vision).

Více informací a názorné ukázky nastavení ukazujeme ve videu.

Ke správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Prohlížením webu s jejich používáním souhlasíte.