Rubriky
Hardware

Jak vybrat externí disk na střih videa?

Výběr vhodného disku pro střih videa je klíčový. Pomalejší disky mohou totiž výrazně snížit pohodlnost střihu. V článku a videu zjistíte, jaké typy disků jsou nejlepší na práci s videem.

Běžně lze koupit 3 typy externích disků a to: HDD, SSD nebo RAID. Každý z těchto typů lze určitým způsobem využít pro střih, pokud víte co od nich očekávat.

HDD

Jsou to běžné pevné disky (hard disk drive), které mají v sobě otáčející se jednotku. Díky ní nejsou tak odolné a dosahují nižších rychlostí – okolo 100 MB/s. Doporučuji je zejména na archivaci dat, zálohu či k předávání dat klientům. Střih z těchto disků je samozřejmě také možný, ale načítání videí a náhledů může být neprakticky pomalé.

SSD

Tento typ disků (solid-state drive) na střih doporučuji. Jsou nejrychlejší a zpravidla velice odolné, protože nemají žádnou pohyblivou jednotku. Dosahují rychlostí běžně okolo 500 MB/s. Dražší a profesionální řešení mohou dosahovat rychlosti až 2800 MB/s. Jedinou nevýhodou je pak vyšší cena oproti HDD.

Můžete ušetřit zakoupením SSD určeného k namontování do PC (SATA, M2), který následně vložíte do pouzdra, které z nich vytvoří externí disk.

RAID

RAID (Redundant Array of Inexpensive Disks) kombinují v zapojení RAID 0 vyšší rychlost a velkou kapacitu. Využívají více pevných disků, které mezi sebou rozdělují čtení a zápis. Tím dosahují rychlosti okolo 500 MB/s a prodávají se zpravidla v několika terabajtových variantách. Doporučuji je na střih zejména rozsáhlých projektů, u kterých by práce s SSD byla příliš drahá.

Více informací a tipů o externích discích se dozvíte ve videu.

Ke správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Prohlížením webu s jejich používáním souhlasíte.